Vašek Kříž - UWF

úvod » články » 40 let PAFu

40 let PAFu

Pátek a sobota, 23.až 24. března letošního roku, se v Tachově odehrál velký svátek. Uběhlo právě 40 let od doby, kdy se poprvé sešla parta filmových nadšenců ze západu Čech, vedených Frantou Soukupem z klubu Alfa a uspořádali společné setkání spojené s promítáním filmů v knihovně tachovského kulturního střediska. Nazvali jí PAF – přehlídka amatérských filmů. Časem akce doznala značné popularity, překonala hranice okresu, socialistického Československa, posléze i východní a západní Evropy a nakonec její pověst dosáhla i za Velkou louži. Tachovský PAF se stal filmovým a fotografickým festivalem, v Evropě ve své době druhým největším, po francouzském Antibes. Bývala to velká setkávání Východu se Západem. Potápěči ze Západu, z Rakouska, Švýcarska, NSR, Itálie a Francie jezdili do Tachova rádi. Byla to pro ně tak trochu exkurze podobná cestování v čase, ale pokaždé se jim dostalo víc než vlídného přijetí, uznání a obdivu za předvedenou práci. Kdo by se takových setkání nechtěl zúčastnit. Nám, domorodcům, nevozili zrcátka a korálky, ale kvalitní potápěčskou výzbroj a své zkušenosti. A také nám samozřejmě umožnili svými snímky nahlédnout za vrata Železné opony. Těšili jsme se z filmových pohledů a fotografií na tak kouzelná místa, jako je třeba Ras Muhammad, Curacao, Papua Nová Guinea a podobné končiny, o jejichž návštěvě jsme si mohli nechat jenom zdát.  Bývaly to, i v té bídě, ale v Tachově hezké časy. Po Velké sametové jsme se všichni rozletěli do světa a většina z nás okusila ta posvátná místa na vlastní ploutve. Přiváželi jsme své obrázky a stávali se více než zdatnými protivníky kamarádů z druhé strany hranice. Už v tom ale nebylo to kouzlo nepoznaného. PAF žil dál svým vlastním životem, léta ubíhala a každý rok na začátku jara se potápěči a příznivci mokrého foto-filmování těšili na tachovské setkání. A těší se dodnes. Je to právě výše uvedených 40 let existence tohoto svérázného pojetí prezentace světa pod hladinou, které přineslo do českých zemí takovou míru poznání a propagace. A tak se podívejte na pár fotografií, v jakém duchu se nesly letošní oslavy tachovského PAFu. Jeho součástí byly i tři přednášky významných protagonistů ve svém oboru: Lucie Drlíkové, umělecké UW fotografky světového formátu, Dr. Petera Áče, renomovaného slovenského podvodního fotografa a ikony českých jachtařů, slavného mořeplavce Richarda Konkolského.

Ceny za vítězná díla mířily ve valné většině do ciziny, jejich autoři se vyhlášení vítězů osobně nezúčastnili, předkládám jen na ochutnání jejich tři vzorečky, ostatní můžete vidět na internetových stránkách PAFu - http://paftachov.cz/domains/paftachov.cz/index.php/cs/ Ale došlo i na české fotografy, ostatně, podívejte se sami…

  • Jít na galerii ->

    Fotografové - soutěž

  • Jít na galerii ->

    Lucie Drlíková

  • Jít na galerii ->

    PAFovský palmall

COPYRIGH

Všechny fotografie a články v této internetové prezentaci jsou zatíženy autorským právem ve prospěch Václava Kříže. Nic, co je zde prezentováno, nesmí být reprodukováno, tištěno, publikováno nebo jinak dále distribuováno bez písemného souhlasu autora. Povolení pro využití materiálů je možné získat na vckriz@seznam.cz.